Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
01.05.2019 12:19 - То
Автор: emelika Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1212 Коментари: 5 Гласове:
13


Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Седеше  скрито и сгушено. Наблюдаваше големия свят, доколкото стигаше погледа му. Опитваше да надникне във, зад и отвъд на видимото;  във, зад и отвъд  сега.  Струваше му се, че понякога се получава. Днес надничаше във, зад и отвъд себе си. И разбираше ,че никак не му се получава.  Дали пък не трябва да погледне  себе си чрез, със  и като  видимото сега.

Защо ли да се замисля толкова и не се търкулне по прашния път? Струваше му се ,че е събрало достатъчно чужда пепел, която го задушаваше нощем и губеше  желание за ново търкаляне по пътища, които кой знае доколко са  негови. Добре ли му беше тук? Уверяваше се, че да. Но нещо все не достигаше. Защо  оцеляваше когато бе немислимо и невъзможно да възкръсне? Възкръсват специалните. Не намираше в себе си нищо специално. Какво още бе длъжно да направи, за да потвърди присъствието си? Сутрин се будеше с нови сили, а вечер заспиваше уморено. По изгрев  радостно махаше на слънцето, а нощем тъжно гледаше менящата се луна. Като нея  се издуваше  с надежди  и смаляваше във вътрешна  тъга. Беше ли самотно? И не, и да. Беше ли щастливо? И да, и не. Значи беше нормално и трябваше да се успокой. Но не се успокояваше. 

Тласък отвън го раздвижи отвътре. Красиво. Поддаде се. Забрави какво е всъщност. Едно малко и незначително семенце, сгушило се под пропуканата кора на отдавна счупена гниеща  клонка, от която събираше влага за сълзите си в есен, заслон през жежкото лято и завет от студа зиме. Кали го животът под безжизнената кора, оставила още реещ се, но често чезнещ спомен.  А сега, сега беше пролет.  И така му се прииска да се спусне до плодородна почва и покълне... За последно. Чак си повярва, че може.

Можеше ли? Едва ли. Надзърна в шепите на сеяча, където гордо  лежаха  здрави, лъскави и  красиви семена, нетърпеливо очакващи да бъдат пуснати в гнездото си за нов живот.  Огледа тъжно сбръчкващата го люспица, прояденото си крайче, нащърбения от безброй падания по острите камъни семедел и колкото  да се опитва, не почувства зародишчето, спасително самоизбрало анабиозата си. На всичкото отгоре, не знаеше и какъв вид е. Ами ако е отровен плевел?  Кой градинар би посял такова семе, без инструкции за отглеждане.

Какво му оставаше, освен да се радва  на другите поници, да им дава обичта си. Криеше сърце, по-голямо от самото него. При това с лекота.  А може би само си мислеше, че сърцето е голямо, защото нещо трябваше да му дава сили да продължи да гледа във, зад и отвъд видимото и отвъд сега, докато зародишът заспи завинаги в сън без кълнове. До тогава то – оцелялото, ще тупти с общия  ритъма на семената, в очакване да се завърне там, откъдето е тръгнало, защото този свят му ставаше все по-чужд и далечен...

 

 




Гласувай:
14


Вълнообразно


Следващ постинг
Предишен постинг

1. missana - Христос Воскресе, Емелика!
01.05.2019 13:15
Бъди жива, здрава и вдъхновена, за да пишеш все така. В този размисъл за семенцето се крие много голям морален въпрос. Само годните ли имат право на живот? Онези, които са изборите на Сеяча?! Едно случайно и непредвидено покълване, понякога може да значи много повече от всички горди с ползотворността си семена. Защото в тях има нещо предрешено /от Друг/. Те не могат да поднесат голямата Изненада, която единствена може да продължи Съществуването на целокупната вселена. Поздравявам те за силата на внушението. А на грозните обиди не обръщай внимание. Твоята сила е в словото. Именно то дразни неможещите го и те от завист прибягват до остриетата на злобата. А и погледни кои са "творците", които подкрепят тези с пяната на устата. Тогава ще ти стане ясно и те самите какви са. Защото няма по-точно огледало от пристастията ни!
цитирай
2. emelika - ВоИстина Воскресе, Мисана!
01.05.2019 13:21
Благодаря ти! Желая ти пролетно покълване!
цитирай
3. missana - Благодаря и на двама ви, приятели!
01.05.2019 17:13
Иисус да е винаги с вас!
цитирай
4. hloris - Красиво поднесено с дълбок философски и житейски контекст...
01.05.2019 18:32
не е важна обвивката...важното е това,което се крие под нея.
Едно голямо сърце,което търси да дари Любовта,която носи!

Благодаря ти за чувството,което си вложила...не зная защо,но ми стана хем тъжно за опърпаното семенце,хем изпитах и щастливо задоволство,че въпреки превратностите на съдбата то е успяло да съхрани себе си в свят,в който се котира само здравото и лъскавото...семенце с голямо сърце! :)

цитирай
5. emelika - Скритото зад обвивката, hloris
01.05.2019 18:54
може и да не се види след свалянено й. То е винаги по-дълбоко.
Благодаря!
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: emelika
Категория: Лични дневници
Прочетен: 476055
Постинги: 203
Коментари: 1597
Гласове: 8279
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930