Прочетен: 2871 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 11.02.2023 22:13
- Не ми пипай въженцето! – изкреща момиченцето, което никой не забелязваше.
Издърпа единия му край и изтегли цветето. Край него се спря човек с огромен пергел: „Нищо особено. Най- обикновена права. Ако имаше още една да я пресича перпендикулярно щеше да е координатна система, в която да топографирам плажа. Тогава ще е интересно.“
Като чу „интересно“ , момиченцето затаи дъх, но странния човек не каза нищо повече, разтвори кокилите на огромния си пергел и закрачи с него, оставяйки само дупки по пясъка.
- Е, щом ще е интересно, значи трябва да направя от въженцето тази координатна система.
Въртя, сука – не се получи. Трябваха две въженца. Гледаше безпомощно въженцето си и без малко да се разплаче, ако не видя разнищеното крайче.
- Ами да! Въженцето ми е усукано от две тънки въженца.
Започна да ги разплита. Нямаше нужда да ги развързва - нали бяха от парченца, защото се оказа че всяко от малките въженца беше вързано на същото място, като другото. Трябваше само внимателно да раздели възелчетата, да не се омотаят.
- Ето, готово! Имам си две въженца, всяко от 46 части.
Подсказаната от Пергелко координатна система бе направена. Детето сложи ръчички на кръста и се изпъчи пред нея доволно. Седна в страни и зачака някой друг да я забележи. Нововъзникналата игра започна да му харесва.
Появи се чичко, който все отмяташе с глава перчема си. Беше физико-математик или нещо такова. Спря пред координатната система от въженца и в миг забрави да отмята главата си: „Мм-Да! Ето тук ще побера света, като задам точно координатите му!“
Момиченцето не издържа и избухна в смях. Чичкото бе забравил, че света не е плосък. Това и първолаците го знаят. Как може да забрави такова важно нещо. Сигурно го е отметнал с главата си. Даде си сметка, че и всичките възелчета от двете въженца да развърже на по-малки, пак няма да стигнат за координатна система, която да побере света. Аха да си вземе играчката, дотърча брадат мъж с дълга черна дреха: „ Не пипай! Това е свещения кръст, когото Небесния отец е изпратил да помним Голгота.“ Детето въздъхна дълго, защото нищо не разбра. Той отмина. Право към нея, дори невиждаща кръста, се затече мърморейки жена с разни папки и книжа в ръцете, които се разхвърчаха, когато я дръпна грубо за ръката: „ От кога те търся. Доложиха ми ,че си тук сама, изоставена. Аз съм от Закрила на детето. Тръгвай с мен да те институционализирам. Стига си се скитосвала!“
Детето се измъкна и побягна преди да го вкарат с някакъв униформен в някаква кола. Стигна до въженцатата и нехайно ги пусна на земята. Не очакваше вече с нетърпение да чуе какво ще види в тях следващия минаващ. Той пък веднага се появи изневиделица: „ О, какъв невероятен езотеричен символ ми е пратило морето, на мен, избраника на окултните знания. Какво знамение!“ След него тичаше като за здраве гримиран мъж в рокля – навярно актьор от сатиричен театър. Спря пред момичето, заогледа го и зададе най-странния въпрос който някога беше чувало: „ Ти какво си? Ако си момче защо са ти тия къдрици? Ако си момиче, къде ти е роклята?“
Момичето се вбеси:
- Тук е плаж и се ходи по бански. Да виждащ вместо нослето ми хобот на загубено в снега слонче, търсещо майка си? Или големите уши на Чибурашка, дето не знае какво е? А ти, ако не си артист, знаеш ли изобщо кой си? Да. Без рокля съм. Момичетата трябва да имат рокля. И ще имам, на часа.
Момиченцето взе едното въженце. Направи голяма фуния, която върза за врата си. Другата част от въженцето погледна, одобри, но се почувства изоставена. Момиченцето умееше да си говори с предметите и да ги разбира – не като някой пораснали, наричащи ги пренебрежително вещи, понякога дори ги обиждаха с ненужни. То знаеше, че ненужната вещ е липса на въображение. Една голяма вълна долови изоставеното чувство и реши да успокои малкото въженце с прегръдката си. Отнесе го дълбоко в океана.
Като видя това ,момиченцето горчиво заплака. Добрата вълна се разчувстваше от разплакани деца и побърза да върне въженцето. Тъй-като в бързината се беше засилила, изхвърли на брега едно голямо надупчено и прогнило коренище. Въженцето от страх се сгуши навътре в него. Но човешките погледи видяха коренището и се чуха крясъци: „Монстра, монстра!“ Хората викаха от далече, но не смееха да доближат чудовището, изобщо не приличащо на познато. Хорската гълчава и струпване бързо събра и репортери с камери да отразят сензацията, които също не смееха да доближат. Шефовете им се размърдаха за връзки да разпоредят да се намери и доведе учен по океаноложка монстрологиа, та първи да вземат интервю от него и се превърнат във водеща медия. Масите чакаха затаили дъх. Момиченцето видя част от своето въженце, отиде и си го измъкна. Търкулна коренището и добрата голяма вълна си го взе обратно. Когато ученият пристигна видя само отмит пясък. Обаче споменът за чудовището остана да се разправя дълго. Момичето се скри от блясъка на камерите в скалите. Когато всичко утихна и плажа опустя, сгъна въженцето от 46 части върху пясъка до вълните на сърчице, заръчвайки му:
Ти си въженото сърце, половинката на моята рокличка, но с малка фунийка накрая. Пътувай до земята, където ще те намери момчето, което ще си направи панталонки, за да го разпознават. А после непременно елате тук с голямата добра вълна, да направим от дрешките си въженца и заподскачаме по детски, каквото и да мислят големите със сериозните си мозъци.
Ето че се появи и майка ѝ: „ Къде се губиш?“
- Играех си на въженце.
Елитна юношеска след 24 кръг, класиране,...
Наредба за 3-ти кръг на София О тур
Прочетох го на един дъх и бях едновременно момиченцето, морето и въженцето. И ми проблеснаха хиляди идеи, които ти си уловила прекрасно и облякла с думи.
Всички образи в ума ни са хвърчила от радостни хрумвания, птици рисуващи в полет и фантазни мисловни конструкции, които радват душата.
Винаги когато чета нещо такова детето в мен ликува.
Благодаря ти за това бижу, което направи усмивката ми паралел! :)))
А ти защо изменяш на коментарната традиция между нас? Забрави да ме насолиш, за да се чудя как да се оправдавам аргументирано.
Хубава вечер!
да развърже едно възелче от рокличката и ти подари парченце от въженцето си на заем. Докато порасне, точно то няма да му трябва. Ти през това време ще задържиш с него идеите си.
Хехе, благодаря! Но идеите са отвързан вятър и не се задържат дори под напора на някоя метафора. Хубаво е, че летим и винаги можем да ги срешнем. :)))
Много благоносно пишеш!
А момиченцето е мъдро, вероятно като стареца.
Превода оказва влияние, но не дотолкова. Обикновено превеждащите творчество са също творци.
Поздрави, Емелика!
