- Мамо, защо живеем точно в Стихиево?
- Защото е родното ни място, харесва ни и го обичаме. Всеки си има родно място.
- Мисля не за мястото, а за името. Стихиево от стихия ли е?
- Да.
- А защо тогава не е просто наречено Стихия, а е добавено това „-ево“?
- Защото в него има не само една стихия.
- Тогава да е наречено Стихиите.
- Стихиево е по благозвучно.
- Какво благо има в една или много стихии – все е плашещо. Може ли стихията да е блага и добра? Знам, че няма случайни имена и навярно ако не са точно изричани губят смисъла си. Пък точно той е важният?
- Правилно.
И момиченцето се замисли има ли добри стихии.
Спомни си ураганния вятър, съборил покривите; големият пожар в гората; прелялото речно корито, преди да стигне устието, наводнило посевите; големите вълни ,превзели плажа; земетръса разцепил земята и заключи, че стихиите са опасни за хората. Опасното няма как да е добро. И все пак така ѝ се искаше да види благата страна на стихиите. Откриеше ли я, значи името на родното й място щеше да носи белегът на скритото добро, заключено в последните три буквички.
Нека да е ясно: Война в Иран няма. Има в...
„На улицата“ - електронна
Стихиите са вълнували хората от самото начало на съществуването си. Те са основата на най-древното китайско философско произведение "Конфан", отпреди новата ера. Атлантите са оставили почитанията си към тях в посланията към бъдещите хора, част от които сме и ние. Древните мислители енциклопедисти създават науки, базирани на тях, със своите съответствия в символиката, основана върху анализа на въображаемото. а точно то прави чудеса във всички аспекти на човешкото развитие, без значение в посоката му. Стихиите са били и си остават начин за възприемането на света, колкото и рационален или технократичен да е той.
Ако продължиш до четеш продължението, опитай да го направиш през очите на дете, защото една баба разказва за света по начин подобяващ неговото мислеусещане.
01.03.2024 19:04

