Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
03.07.2024 06:00 - Отвътре
Автор: emelika Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1811 Коментари: 8 Гласове:
12

Последна промяна: 03.07.2024 06:04

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg

Разхождайки се из трите етажа на първата мелница задвижена от вятъра, разговаряйки с хората тук, момиченцето разбра, че да си вътре не е достатъчно. След малко вече няма да е тук. Усети как времето се прозя и вече отместваше поглед от огледалото си. Поглеждаше към крилото от което беше влязла с идеята за връщане. Нямаше начин да не се върне. Най-силният магнит е родното. Но трябва да си  тръгне с нещо от вътре. И за какво ще и послужи това нещо? За доказателство , че е била тук.  Батерията на „разговарящата кутийка“, както я нарекоха мъжете се разреди и  направата на снимки не се получи. Токът им беше непознат. И кому е нужно това доказателство? Но убеждението, че в каквото вътре да си се напъхал, трябва да си тръгнеш от там с нещо, което говори за същината му и да го разкриеш  пред някого, защото иначе да си вътре в нещата губи смисъл.  И все пак какво да си вземе отвътре?  Поогледа механизма от третия етаж и се опита да го запомни – принципът му на използване на вятъра можеше някъде да послужи. Гребна с лявата си шепа зърно от чувала на втория етаж и брашно от сандъка с другата. Върза ги между три възелчета на малкото парцалче, изтъкано от влакна на коприва, както поясни пеещата жена, която го даде.  Напъха го в тайното джобче с ценностите. Колелото се завъртя и спря на клона от който бе пътувала.

Вече в стаята си, извади копривеното парцалче, сещайки се за ризите на дивите лебеди и се усмихна. Какво ли може да преобрази с него. За сега върху него лежаха зърното и преобразения му вариант – началата на хляба и филията „детство мое“. Такъв беше смисълът на мелницата - да изситни. Брашното беше част от зърното, защото  видя, че встрани оставаха люспиците трици, като по-малко потребни.

Защо ли хората си усложняваха живота, като можеха да се хранят и със вареното зърно, без да го правят на хляб? Вкусно е. И насища. Но пък удоволствието да си хапнеш току що изваден от фурната хляб с масло и самалдала е дар за вкуса. Нали и вкуса не ни е даден напразно, а за наслада. И като споменах наслада се сетих за шоколадова торта, която пак с брашно става. Излиза, че фините неща са за фини усещания. Не е удобно, а и смешно да си ближем солта като овцете. И тя трябва да е изситнена за овкусяване. Значи когато нещата са фини, сетивата изпитват наслада и се чувстваш щастлив. Ако съм зърно бих изтърпяла мъките да ме мачкат камъни, но да се превърна в прах, като какаов например, за да си правят от мен хората храната на боговете. Тогава ще се чувствам значима и щастлива. Ама сигурно много ще пищя във въртящия се хромел на живота. Май без вик няма да се мине. Защо трябва хубавите неща да се раждат с болка? Дори и сладките бебета, същински куклички.

Пък и всички смлени зърна могат да се моделират , като ги овъргаляш във вода. Можеш да твориш. От зърното освен карамелени блокчета, друго не става.

Искам да притежавам най-изтънченото смляно, с което да радвам хората. Нали все пак животът трябва да има смисъл? И вкус! 



Гласувай:
12



1. lightbody777 - С лекота говориш...
03.07.2024 08:39
... за нещата, за които не става дума. Ако и да си майстор на текста, два пъти повече си на подтекста...
Бъди здрава!
цитирай
2. emelika - lightbody777, благодаря!
03.07.2024 19:11
Това е и идеята ми.
цитирай
3. zemela - Липсваш, вълшебно момиче!
03.07.2024 21:45
Затова ни върти животът в мелницата си, да станем фини и да махнем излишното от себе си.
цитирай
4. kvg55 - emelika,
03.07.2024 22:14
Хлябът е по–траен от вареното жито.
цитирай
5. emelika - zemela,
03.07.2024 22:59
Да, така е.
цитирай
6. emelika - Краси,
03.07.2024 23:04
С подобрителите дето му турят дори е твърде траен. С някоя друга смляна ларва или скакалец навярно ще изтрайва още.
цитирай
7. missana - "Животът трябва да има смисъл. И вкус!"
13.07.2024 00:17
Лошото е, че осъзнаваме истински това след като загубим и двете.
цитирай
8. emelika - А защо ги губим , Мисана?
13.07.2024 10:37
Ако поискаме, можем да ги намерим и преоткрием в различен поглед на загубеното или в съвсем ново. Не е задължително смисълът да е глобален. Нека бъде наш, тих смисъл, който да овкусим с каквото обичаме. Не е невъзможно, нали?
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: emelika
Категория: Лични дневници
Прочетен: 476205
Постинги: 203
Коментари: 1597
Гласове: 8279
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930