- Мамо, тате, днес е петък, хайде довечера да отидем на село.
- Прогнозата е да вали. Няма смисъл.
- Моля те ,мамо, така е през пролетта – вали, но ако спре ще отидем за минзухари, за да разширим жълтия участък в градината. Той ще засвети като слънце и то ще се покаже да види какво освен него грее.
- Ако така ставаше…
- Но нищо не ни пречи да опитаме.
- Да, тате, да опитаме!
Дали минзухареният участък ще сгрее и мен?
Дано успея да се видя с моята приятелка. Тя със сигурност ще ме сгрее. Щом толкова искам да бъда сгрята, значи болката е студ, от което следва , че радостта е топлина.
Не заваля. Но небето беше тъжно, като мен. Ето ме отново тук – на любимото място в пролетните диви треви и цветя, под най-вкусната розова черница. Защо я наричат черница щом е розова, друг път ще разбирам. Знам само, че днес не ми е никак розово.
– Ая, къде си моя прекрасна, малка-голяма приятелко!
– Тук съм. Ей, защо плачеш, голяма -малка приятелко? Успокой се и разкажи.
- Вече не съм Любопитка, а Ревла.
- По-точно Плачла, Ревлите най- често са капризни. Рядко даваш воля на сълзите си. Плачи се от болка.
- Да ,болка е. Много ме боли за едно момченце. Сънувах, че като си вървях, видях да изхвърлят от горен етаж, някаква играчка. Тя започна да издава изплашени звуци и се затичах да я хвана, преди да падне. Беше малко котенце, сиамче. Реших да го върна. Входа беше с две врати. Външната плътна, а вътрешната метална решетка с резе, което се отваря от двете страни и до него висеше катинар, но и двете бяха отворени. Влязох и без да се замисля, някак по инерция, за да не я духа вятъра, затворих вътрешната и бутнах резето. В това време видях по стълбите да слиза слабичко момче, което се ужаси – огледах се, дали от мен или от изплашеното коте.
- Сегга ккак ще изляяза? – говореше с мъка, лицето му се изкриви, по бузата потече сълза, замаха некоординирано със слабите си ръце и колкото повече махаше, толкова по-много се кривяха във всички посоки пръстите му, сякаш излизаха от ставите си. То се опря на решетката и погледна на вън, като затворник. Разбрах, че не трябвало да слагам резето. Върнах се и отворих. Тогава, съвсем отблизо погледнах очите му и едва се сдържах да не се разплача. И лицето му беше много слабо, с изпъкнали скули, а ъгълчетата на устните му врязани надолу, сякаш никога не са се усмихвали. И ъгълчетата на очите му бяха със същото дълбоко врязване надолу. Самите те големи, със странно завит куполовиден клепач, което ги правеше още по-големи и тъжни, но в същото време и много красиви с бляскави пръски от жълто и зелено в кафявите ириси.
- Извинявай! – замънках. Неволно затворих. Не съобразих. Минавах от тук. Хванах падащо коте. Отивам да го върна. Искаш ли да го погалиш?
- На ппеттия етажж. Пак ще го иззхвърллят. Взземи го! Не ммога никкого да поогаля. И пръстите му отново започнаха да се кривят – явно при вълнение.
- Тогава котето да те погали .
Допрях меката топка до лицето му и пак се вгледах в очите му. Сториха ми се колкото тъжни, толкова и умни. Изненадващо за мен, допълних с ръката си ласката на сиамчето.
- Искаш ли да сме приятели?
- Няммам пприятетели.
- Вече имаш мен. Кого да потърся като дойда да разходим котето?
- Спас.
- До скоро!
Тръгнах си бързо, защото не можех повече да сдържам сълзите си. Знаеща моя приятелко, не спирам да мисля за тези очи и как да спася Спас от голямото му човешко страдание. Може ли да се излекува?
- Няма невъзможни неща! А може би Спас спасява теб.
- Как така ме спасява? От какво? Не разбирам.
- Като се превръща в понтифекс.
- Какво е това?
- Любопитке, предлагам ти да се разходиш из града и попиташ когото си избереш. После ще ми кажеш какво е.
Тагове:
Лоши новини за Киев: Елитни украински во...
Кая Калас изпадна в поредна неконтролира...
Мост между световете.
Мда, много хубав разказ, който ме остави замислена. Как ли изглежда "странно завития куполовиден клепач"? Още се опитван да си представя. :)
Наистина по детски написано, наивно и чисто . Между другото коя е нейната приятелка?
За клепача: Просто си представи отворения клепач като полукръг, който опира до вежди с такава форма. Това прави окото широко отворено, по-голямо и закръглено, със своеобразна хлътнала дълбокост - пълна противоположност на очите цепчици на северните народи. Формата на клепача е исторически защитно обособена. В случая с ескимосите, да ги пази от ледения вятър. А вълнообразните клепачи на лемурийци и атланти, с паднала вълничка в средната част е защото са амфибии - еднакво приспособени за живот във вода и на суша. Но във водата окото е уязвимо и тази форма на клепача го пази.
За мостовете предстои.
Значи затова им били присвити очите на азиатците. Не го знаех.
Спомням си имаше някаква картинка на лемуриец ли да е било или атлант (предполагам е атлант в единствено число ) в книга на Ернст Мулдашев, май клепачите бяха нещо подобни с вълничка, може би затова става дума ...според мен по-скоро е прозрачна ципа, която се затваря под водата, отделно от клепача.
Ще видя за онази приятелка. Излиза, че това е книга с отделни глави и съм пропуснала историята в началото.
Дай следващият път да обсъдим ухото.
Не знам дали си забелязала, но толкова различни уши и всичките едни специфични според човека. :)
Или "Спиралния нос". :)
А иначе много горещо, затова влязох тук и кой знае защо попаднах в твоя блог...Може да ме изтриеш няма да се разсърдя.
Иначе Добро утро Емелика и Весел ден от мен! :)
Случайностите са неслучайни. Защо да те трия? Я, как си хортуваме!
Никога не съм срещала такъв човек като теб, с огромно въображение, съчетано със знания и емоция от любопитството, с дух на търсач. А и писател с голяма обща култура и богат езиков запас.
Кой би написал такъв коментар за ухото от моите познати? :)
Всеки се вълнува от три основни теми - пари, забавления, и другите хора.
А виж как го описваш това ухо, сфери, музика, даже го разрязваш...Все едно ми четат приказка като едновременно преподават урок по биология.
Наистина невероятни хора има тук в блог.бг. Малко ми е трудно ви разбирам. Но мисля, че човек се нагажда според хора и ситуации, стига да поиска, да ги харесва и иска да опознае.
Друг път ще говорим по повече теми, днес е много горещо тук при мен.:)
Сетих се за ухото. Знаеш ли, че бях чела някъде, че, който има дълги уши, ще живее дълго. :)
Представям си сега как всеки прочел това, отива пред огледалото да си мери ушите.:)
Всъщност не винаги е така. Някой обаче забелязал честотата и свързал нещата с ухото. :)
Ухото е дълга тема трябва да прочета повечко и ще споделя тук, ако направиш подобен пост. :)
че ми стана любопитно, особено за ушния лоб. Май и аз ще се оглеждам в огледалото.:). После ще гадаем по ушите си какви сме.:) На който са му дърпали ушите като малък, ще живее по-дълго. Хм, май не е така, дърпат ги в друга посока...както и да е:)
Потърсих и този синдром и ггл нищо не показа. Попаднах на друг синдром - Синдром на ходещият труп. Синдром на ходещия труп или Синдром на Котард e рядко психично разстройство, при което засегнатото лице притежава заблуждаващото убеждение, че вече е мъртъв, не съществува, загнива или е загубил кръв или вътрешни органи.
Че и това ли го имало...Живите мъртъвци.:)
Хайде весел ден и късмет ти желая! :)
18.07.2024 12:08

