Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.10.2024 23:37 - Духът на едно българско село
Автор: emelika Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1411 Коментари: 12 Гласове:
9

Последна промяна: 20.10.2024 06:54

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 

Програмата

image 

Кметството

image 

Да попеем

image 

И тропнем нашенското

 image

image

Гоним злото

 image

Разходка из „Светилото“

 image

 image

 image

 image

 image

Парковото пространство

 image

image


Около кметицата е винаги оживено и вдъхновено

 image


image















Гласувай:
9



1. missana - Ние българите обичаме да превръщаме националното в кич.
20.10.2024 03:33
Така постъпваме и със селото, което е вече умиращо. Понякога губя представа, както за традиционната народна музика, защото ми се струва, че я подменят, а така също и за народните ни песни, които ми се струват поднесени с особен маниер. Ще е добре ако се заблуждавам. Поздрави, Емелика!
цитирай
2. emelika - Привет, Мисана!
20.10.2024 08:56
Донякъде съм съгласна с теб. Но само донякъде - когато ретрото се превръща в мода. Същото е и кой ще направи по-по- най традиционно ястие, с модерна или вносна добавка, с ходенето на църква по празниците, показност за повечето посетители , че и гордо споделяне в социалните мрежи - "Бях на църква - беше яко!". Разните кавъри на народните песни ми идват понякога в повече, щампите с народна бродерия по тениските - също. Губят естествения си смисъл, символиката на везмото не само не се се разбира, но се и изопачава. Разбирам, всяко време внася нещо свое в бита и културата, но нека то не изкривява първоначалното приложение. Признавам, че притежавам старинни вещи - хурка с къделя, на която показвам на децата как се преде нишката на мартеницата, докато се разказват приказки, старо бутало, в което понякога избивам масло със закупено мляко от местния фермер, покривам с въглени стария връшник, за да опека своята питка на жив огън, варя си бобец в гърнето, нижа си чушки и сплитам лук от градината, разстилам пестил, дялкам дървена лъжица със стария извит мокотауган от прадядо, Кося си тревицата с косата - да чувам "джин-джан" и режа с триона дървата си на магаренцето. Лете се мия със сапуниче, зиме с хума от близкия залеж. Замесвам тесто в нощвите и разточвам на паралията... Понякога си греба и с кратуната слънчевата вода... Всичко, за жалост само понякога, но пък с особено чувство за принадлежност към корените си.
Дори с риск за кичозност, нека е българското, не чуждото. Че то накъдето се огледаш ,то и буквите ни ги няма. Чуждици, чуждици, чуждици - от дюкяна, до парламента... Ох! Върни се, българщино!
А към Голямо Дряново имам особен сантимент - там е детството ми!
цитирай
3. mt46 - За жалост,
20.10.2024 12:45
това са последните остатъци от българските села...
цитирай
4. emelika - Не всички села и не на всякъде, Марин
20.10.2024 14:05
Точно това село непрекъснато расте, а имотите в него са по-скъпи и от града. Оградено е от орехови градини, дрянове, река, микроязовир, извори с чиста вода и стойностни хора.
цитирай
5. kvg55 - emelika,
20.10.2024 22:30
От селото и малкия град идват всички велики българи.
цитирай
6. missana - Виждам, че отично си ме разбрала, Емелика.
20.10.2024 22:53
В село Жеравна - родното място на Йовков, а също и в Котел, а и на други места, се усеща автентичното българско. Него го ценя много високо, както вмиждам и ти. Нека то пребъдва!
цитирай
7. emelika - kvg55 ,
21.10.2024 05:02
Животът на село е по-труден. Изисква издръжливост, воля, лишения - изгражда качества. Всички се познават, живеят по-задружно, празнуват заедно, погребват заедно и си помагат при нужда, най-често безрезервно и искрено.
цитирай
8. emelika - Да, Мисана
21.10.2024 05:03
Да пребъдва!
цитирай
9. kolevdobri - Пак ли тези орехи!
11.03.2025 12:57
Няма ли някъде фестивал на кюфтетата и кебабчетата!
цитирай
10. emelika - kolevdobri,
12.03.2025 10:03
Има. В Генерал Тошево през ноември.
цитирай
11. kolevdobri - Брей, това е някъде в далечината...
14.03.2025 08:29
emelika написа:
Има. В Генерал Тошево през ноември.

цитирай
12. emelika - Е, колко да е в далечината, kolevdobri?
14.03.2025 15:49
Малко на север, малко на изток, месеците се броят на пръсти, които после можеш да оближеш.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: emelika
Категория: Лични дневници
Прочетен: 476254
Постинги: 203
Коментари: 1597
Гласове: 8279
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930