Постинг
19.10.2024 23:37 -
Духът на едно българско село
Автор: emelika
Категория: Лични дневници
Прочетен: 1411 Коментари: 12 Гласове:
Последна промяна: 20.10.2024 06:54
Прочетен: 1411 Коментари: 12 Гласове:
9
Последна промяна: 20.10.2024 06:54
Програмата
Кметството
Да попеем
И тропнем нашенското
Разходка из „Светилото“
Парковото пространство

Около кметицата е винаги оживено и вдъхновено


Тагове:
Така постъпваме и със селото, което е вече умиращо. Понякога губя представа, както за традиционната народна музика, защото ми се струва, че я подменят, а така също и за народните ни песни, които ми се струват поднесени с особен маниер. Ще е добре ако се заблуждавам. Поздрави, Емелика!
цитирайДонякъде съм съгласна с теб. Но само донякъде - когато ретрото се превръща в мода. Същото е и кой ще направи по-по- най традиционно ястие, с модерна или вносна добавка, с ходенето на църква по празниците, показност за повечето посетители , че и гордо споделяне в социалните мрежи - "Бях на църква - беше яко!". Разните кавъри на народните песни ми идват понякога в повече, щампите с народна бродерия по тениските - също. Губят естествения си смисъл, символиката на везмото не само не се се разбира, но се и изопачава. Разбирам, всяко време внася нещо свое в бита и културата, но нека то не изкривява първоначалното приложение. Признавам, че притежавам старинни вещи - хурка с къделя, на която показвам на децата как се преде нишката на мартеницата, докато се разказват приказки, старо бутало, в което понякога избивам масло със закупено мляко от местния фермер, покривам с въглени стария връшник, за да опека своята питка на жив огън, варя си бобец в гърнето, нижа си чушки и сплитам лук от градината, разстилам пестил, дялкам дървена лъжица със стария извит мокотауган от прадядо, Кося си тревицата с косата - да чувам "джин-джан" и режа с триона дървата си на магаренцето. Лете се мия със сапуниче, зиме с хума от близкия залеж. Замесвам тесто в нощвите и разточвам на паралията... Понякога си греба и с кратуната слънчевата вода... Всичко, за жалост само понякога, но пък с особено чувство за принадлежност към корените си.
Дори с риск за кичозност, нека е българското, не чуждото. Че то накъдето се огледаш ,то и буквите ни ги няма. Чуждици, чуждици, чуждици - от дюкяна, до парламента... Ох! Върни се, българщино!
А към Голямо Дряново имам особен сантимент - там е детството ми!
цитирайДори с риск за кичозност, нека е българското, не чуждото. Че то накъдето се огледаш ,то и буквите ни ги няма. Чуждици, чуждици, чуждици - от дюкяна, до парламента... Ох! Върни се, българщино!
А към Голямо Дряново имам особен сантимент - там е детството ми!
това са последните остатъци от българските села...
цитирайТочно това село непрекъснато расте, а имотите в него са по-скъпи и от града. Оградено е от орехови градини, дрянове, река, микроязовир, извори с чиста вода и стойностни хора.
цитирайОт селото и малкия град идват всички велики българи.
цитирайВ село Жеравна - родното място на Йовков, а също и в Котел, а и на други места, се усеща автентичното българско. Него го ценя много високо, както вмиждам и ти. Нека то пребъдва!
цитирайЖивотът на село е по-труден. Изисква издръжливост, воля, лишения - изгражда качества. Всички се познават, живеят по-задружно, празнуват заедно, погребват заедно и си помагат при нужда, най-често безрезервно и искрено.
цитирайДа пребъдва!
цитирайНяма ли някъде фестивал на кюфтетата и кебабчетата!
цитирайИма. В Генерал Тошево през ноември.
цитирайemelika написа:
Има. В Генерал Тошево през ноември.
Малко на север, малко на изток, месеците се броят на пръсти, които после можеш да оближеш.
цитирайТърсене
За този блог

Гласове: 8279
Блогрол
.jpg)
.jpg)
.jpg)

.jpg)
(1).jpg)
.jpg)




