Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
19.10.2024 09:45 - Настрадин Ходжа и Хитър Петър на гости днес в подбалканско село с име на дяволското дърво, намигащо на розите, прегърнало празника на ореха
Автор: emelika Категория: Лични дневници   
Прочетен: 2240 Коментари: 16 Гласове:
15

Последна промяна: 18.01.2025 09:08

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Ето как се сприятеляват жизнерадостните благородни противници:

След като се самообявил за умрял, Настрадин поел на път да опознава света, хората и себе си, защото само пътуването, не ходенето, ръси с неподозирани подправки вкуса на живота – пътуването на мисълта, духът и душата, да не забравим и тялото. А какво е Настрадин без духовитите си подправки? Един ден поседнал край пътя. Бил странен. Не че е необичайно за него. Но за гледащия го отстрани е загадка. Ту се смее, ту се просълзява тъжно и прави странни ,неразбираеми жестове. В туй време от там минавал Хитър Петър. Поогледал го, па поспрял. Как ще да го подмине? Попитал:

-         Мулла, какво толкова те забавлява?

-         Забавни истории. Разказвам си ги.

-         Но изведнъж ставаш много сериозен.

-         Случва  се ,когато попадна на история ,която вече съм чувал.

-         Това е лесно поправимо. Аз си нося моя неизчерпаем източник на истории в торбата.

-         Брей, да не е някакво вълшебство?

-         Вълшебство е Мулла, голямо вълшебство!

-         Ще го споделиш ли?

-         Разбира се, нали сме побратими – отвърнал усмихнато наш Петър и извадил от торбата шепа орехи.

-         Но това са най-обикновени орехи.

-         Грешиш. Не са обикновени. И няма обикновени орехи за необикновения човек.  Във всеки от тях е скрита по една история. Ти си необикновен суфист, криещ зад усмивка мъдростите си, а орехът ги крие в черупката си. Ще ядеш орехи и ще слушаш истории, които не се повтарят. Като ти свърши тая шепа ще зърнеш орехово дърво. Помоли дървото да ти пусне от децата си. Не ги купувай! Не ги брули или пък чупи зелени, защото ще чуваш само тъжни истории, от които те самите стенат и плачат. Малко ли е плачът в този стенещ свят. Ние с теб сме призвани да го разсмиваме. Само усмихнат човек може да тича след годините, здравината и красотата на ореха – свещеното дърво, растящо в райските градини, за които сам Бог поставил да се грижи най-праведния човек  и го наградил за службата му с безсмъртие. Благословени са и людете на земята, създали и отглеждащи орехови градини. Всеки плод носи частичка от божествена мъдрост, предоставена на всеки, пожелал да я получи.

-         Сполай ти друже, за подаръка и думите. От днес вече няма да се надхитряме, защото това е непознато за великата мъдрост.

И се прегърнали братски.

 

 




Гласувай:
15



1. emelika - И в Армения
19.10.2024 09:58
Ежегоден Фестивал на ореха се провежда в живописното арменско градче Аштарак, който става популярен от инициативата на Багданян и е вдъхновен от арменската традиция и любов към ореха, превърнат в символ на общуване, творчество и съхранение на националните ценности. Традиция, която трябва да остане жива, за арменци и българи.
цитирай
2. leonleonovpom2 - Здравей, Елена!
19.10.2024 13:49
Настрадин Ходжа трябвало да прави курбан за приятелите си, но се ослушвал! Казали му, имало сняг, че задължението отпада , ако спи на открито, без отопление
Настрадин изкарал ледовитата нощ, но постижението не било признато Цяла нощ греела луна и го топлела ?
Той се съгласил и в уречения ден ги извикал да ядат курбан
Казал им , че не е готов, да изчакат На всеки час проверявал, не бил готов Взело да се мръква, те нерничели
Накрая поискали да видят, какво става с този курбан? Настрадин казал, че всичко е наред, огънят не е изгаснал
Отишли и видяли, че голяма свещ гори под казана?
Разгневени, казали, че се подиграва с тях , как свещ ще свари курбана?
А той спокойно попитал, те какво са направили с него, като обявили, че луната го е топлела в ледената зимна нощ!
Курбанът отпаднал!
цитирай
3. mt46 - Поздрав!
19.10.2024 18:38
Добре са направили... Не може да се надхитрят до безкрайност...
цитирай
4. emelika - eonleonovpom2 , благодаря за тази история с Настрадин
19.10.2024 20:26
Много са историите и на двамата. Но тук акцента е върху орехите, във връзка с ежегодния национален фестивал на орехите в Голямо Дряново.
цитирай
5. emelika - Благодаря, Марин!
19.10.2024 20:29
Съгласна съм, затова реших да ги сдобря.
цитирай
6. kvg55 - emelika,
19.10.2024 22:33
Да, мъдро. А във филма вече надхитрят враговете си.
цитирай
7. emelika - Краси, благодаря!
19.10.2024 23:49
Така и трябва. Двама духовити с лекота и с двеста бездуховни ще се справят.
цитирай
8. missana - Хегел нарича човешкият ум хитър и безусловно тези двамата
20.10.2024 03:29
са образец за това. Но има нещо, което стои неизмеримо по-високо от хитростта и именно то прави умът духовен. Поздравление, Емелика!
цитирай
9. emelika - Така е, Мисана
20.10.2024 09:06
Хитростта ,както всяко нещо може да се ползва да добро или зло. Но тя е също и подвижност и будност на ума. Да създаваш словесни или практични хитринки е като дар свише, която използвана за добро е житейски двигател - дава мъдрост и изобретява полезности.
цитирай
10. missana - Права си, Емелика. Хитростта е всъщност изобретателност.
20.10.2024 22:56
Следователно тя е в основата на прогреса. Но най-вече на техническия прогрес. Духовният е като разпъпването. Осъществява се безхитростно и спонтанно. И е необратим. Така ми се струва.
цитирай
11. emelika - Мисана,
21.10.2024 05:14
Не добавих духовност, а подвижност и будност на ума. За духовността ума не е достатъчен. Има много умни, но бездуховни хора. Духовността е точно словесно неопределимо състояние и притежание. Може да го имаш, да го придобиеш при особен случай, да го развиваш, както и да го загубиш. Духовност - най-висшата даденост на човека. И най-мъдрата хитрина тук няма никакво място.
цитирай
12. kolevdobri - Кой е Хитриот Петър и защо като е хитър, е беден?
11.03.2025 13:15
Може ли остроумен и хитър човек, да е беден?
цитирай
13. emelika - kolevdobri,
12.03.2025 10:14
Хитър Петър не е богат, но не е и беден. Няма палат, но торбата му не е празна. Носи имането в себе си. Не е гладен и винаги подслонен. Някога да е казал, че е нещастен?
Предпочел е скиталчествата на необременения дух. Въпрос на личен избор. Можел е с лекота да стане средностатистическа личност, че и повече. Но точно това ще го обезличи.
цитирай
14. emelika - Преди години си направих такъв тридневен експеримент, подсказан от български мъдрец.
12.03.2025 10:30
Взех си само абичката и отидох на гарата. В джобовете ми винаги имаше някакво ресто от пазаруване. Претършувах ги и без да броя каквото намерих ги дадох на касата за билет докъдето стигат. Касиерката доста се почуди, защото не и изглеждах отчаяна нещастница. Озовах се на около стотина километра от дома. В тези три дена опознах себе си и другите повече от всичките години до този момент. Това което имах, носех в себе си. Бях, сита, бях подслонена, научих нови неща и умения за кратко време. И се върнах със спечелени честно и достойно пари. Усетих духът на Хитър Петър. Бях щастлива. Бях богата!
цитирай
15. kolevdobri - Винаги съм го възприемал като безполезен тарикат.
14.03.2025 08:25
emelika написа:
Хитър Петър не е богат, но не е и беден. Няма палат, но торбата му не е празна. Носи имането в себе си. Не е гладен и винаги подслонен. Някога да е казал, че е нещастен?
Предпочел е скиталчествата на необременения дух. Въпрос на личен избор. Можел е с лекота да стане средностатистическа личност, че и повече. Но точно това ще го обезличи.

цитирай
16. emelika - kolevdobri,
14.03.2025 15:53
Мнението има свойството да се променя. Особено ако се опознае по задълбочено обекта , който по привичка сме възприемали едностранно.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: emelika
Категория: Лични дневници
Прочетен: 475980
Постинги: 203
Коментари: 1597
Гласове: 8279
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930