Прочетен: 2240 Коментари: 16 Гласове:
Последна промяна: 18.01.2025 09:08
След като се самообявил за умрял, Настрадин поел на път да опознава света, хората и себе си, защото само пътуването, не ходенето, ръси с неподозирани подправки вкуса на живота – пътуването на мисълта, духът и душата, да не забравим и тялото. А какво е Настрадин без духовитите си подправки? Един ден поседнал край пътя. Бил странен. Не че е необичайно за него. Но за гледащия го отстрани е загадка. Ту се смее, ту се просълзява тъжно и прави странни ,неразбираеми жестове. В туй време от там минавал Хитър Петър. Поогледал го, па поспрял. Как ще да го подмине? Попитал:
- Мулла, какво толкова те забавлява?
- Забавни истории. Разказвам си ги.
- Но изведнъж ставаш много сериозен.
- Случва се ,когато попадна на история ,която вече съм чувал.
- Това е лесно поправимо. Аз си нося моя неизчерпаем източник на истории в торбата.
- Брей, да не е някакво вълшебство?
- Вълшебство е Мулла, голямо вълшебство!
- Ще го споделиш ли?
- Разбира се, нали сме побратими – отвърнал усмихнато наш Петър и извадил от торбата шепа орехи.
- Но това са най-обикновени орехи.
- Грешиш. Не са обикновени. И няма обикновени орехи за необикновения човек. Във всеки от тях е скрита по една история. Ти си необикновен суфист, криещ зад усмивка мъдростите си, а орехът ги крие в черупката си. Ще ядеш орехи и ще слушаш истории, които не се повтарят. Като ти свърши тая шепа ще зърнеш орехово дърво. Помоли дървото да ти пусне от децата си. Не ги купувай! Не ги брули или пък чупи зелени, защото ще чуваш само тъжни истории, от които те самите стенат и плачат. Малко ли е плачът в този стенещ свят. Ние с теб сме призвани да го разсмиваме. Само усмихнат човек може да тича след годините, здравината и красотата на ореха – свещеното дърво, растящо в райските градини, за които сам Бог поставил да се грижи най-праведния човек и го наградил за службата му с безсмъртие. Благословени са и людете на земята, създали и отглеждащи орехови градини. Всеки плод носи частичка от божествена мъдрост, предоставена на всеки, пожелал да я получи.
- Сполай ти друже, за подаръка и думите. От днес вече няма да се надхитряме, защото това е непознато за великата мъдрост.
И се прегърнали братски.
Тагове:
Настрадин изкарал ледовитата нощ, но постижението не било признато Цяла нощ греела луна и го топлела ?
Той се съгласил и в уречения ден ги извикал да ядат курбан
Казал им , че не е готов, да изчакат На всеки час проверявал, не бил готов Взело да се мръква, те нерничели
Накрая поискали да видят, какво става с този курбан? Настрадин казал, че всичко е наред, огънят не е изгаснал
Отишли и видяли, че голяма свещ гори под казана?
Разгневени, казали, че се подиграва с тях , как свещ ще свари курбана?
А той спокойно попитал, те какво са направили с него, като обявили, че луната го е топлела в ледената зимна нощ!
Курбанът отпаднал!
Предпочел е скиталчествата на необременения дух. Въпрос на личен избор. Можел е с лекота да стане средностатистическа личност, че и повече. Но точно това ще го обезличи.
12.03.2025 10:30
Предпочел е скиталчествата на необременения дух. Въпрос на личен избор. Можел е с лекота да стане средностатистическа личност, че и повече. Но точно това ще го обезличи.
