Прочетен: 1132 Коментари: 10 Гласове:
Последна промяна: 31.10.2025 13:50
Мото:
Ръцете на плетачката чевръсто мърдат пръсти , а мислите оставени свободни, играят си на прескочи кобила.
Вместо увод:
Енигмата на Еврика ръка подава. Но тя се дърпа, не се дава. Бои се неразгаданото да не навири нос и да реши пък то да води в безкрайните си лабиринти, задънени от крайни ловни мрежи, както толкова неща, приети априори. Дарени сме с какво ли не. Но вечна ли е всяка даденост желана?
Парадоксът на плетачката :
Много ли е достатъчното? Достатъчно ли е многото? Мъдростта на всеки майстор: „Матреалът стига, га артише!“ Крайната тухличка до къде стига за зданието? Колко крайни тухлички са нужни, за дом без покрив, защото се вдигат все нови и нови етажи със стремеж да остържат небето. Изчерпват латеритните залежи. Обява: „Открива се търг за нов строителен материал.“ Плетачката и строителят се нуждаят от толкова материал, колкото искат да изплетат или построят в мечтите си. А пък мечтите, както е известно, са безкрайни. Да добавим към безкрайните мечти на една крайна личност, пространствено лимитирана, безкрайните мечти на себеподобните ,ще е нужен безкрайно количество материал, за тъкан или зид. Колко лимитирани крайни тухлички ще са нужни за стълбата към небето? Сложно математическо изчисление с много неизвестни. Започва ли се нещо, като не му се види края? Но как ще идем по-далеч от края, ако не излезем от него?
Навива се в безвремие, без място, кълбо в безкрайна нишка. От нея алчно дръпваме и режем. Правим си кълбенце наше. Заплитаме си с него крайни мисли, защото е отрязък - свършва. Плетачка всяка вижда края. Понякога хартисва или пък не стига. Така е за чорапите, с които ходим. Житейското кълбо е все в недостиг.
Мистиката на плетачката:
Според плетачката, частите на безкрайното също могат да бъдат крайни? От нейното безкрайно кълбо, което се навива непрекъснато от вълната на всички съществуващи овце, миналите под заколение и неродените, всеки си взима част от нишката, която безспорно видимо е крайна, защото свършва в един момент, колкото и голяма да сме си дръпнали за кълбото на нашето плетиво. И нишката на мисълта / обръчът с който плетем/ става крайна, дори кълбо да има. Ето, обръчът изневиделица се къса. От някакъв нахален Алцхаймер, например. Този обръч краен, с прости куки понякога безкрайното заплита, но недовършено оставя за щафетата потомствена, когато някой внук далечен, прашасалото от пътуване в далечност плетиво, от шкафа краен ще извади, нахлузил си да му е топло, крайността на бабините шарени чорапи, че дълъг и понякога дори най-често е студен и мрачен пътят към безкрая в целта на слънчевите нишки недостигнати, преплетени със звездни, лунни, неизвестен мохер от мъглявини далечни, избелени от млечни пътища… Да си признаем, пъстротата същността омайва до възхита, пресукана с поли нюанси сиво.
Протестът е безсмислица човешка, слабост препятствието сам да си прескочиш, в търсене да те повдигнат. Затуй се учим на отскоци и прескоци. Безкрайното и крайното са нишки две, пресукани за якост. Но тези нишки майсторът с вретеното неравномерно си изприда: пресукано – вретеното е бързо завъртял, подремнал – рехава е нишката. Катурнал чашата си с винце – аленее, с катрана мацнал, за да не прогизва, амбозия умишлено разсипал – дъгата вплел неуловимо. Търкулнато кълбо се разропало. Във възли стегнати и груби обърква нишката изящно равномерна. Но пък плетача майстор, оправдал неравно възлестото плетево, че видите ли, така превръща се в космически модерно. И ето го, от диамант по-ценно. Отегчени от преяждяне синчета мамини надяват го безцелно. Така безкрайното платно се озовало крайно върху гръб нехаен. И това се случва често с възвишените нишки.
Коренчето на дървото - мисли си плетачката – не е ли като нишките на мое ръкоделие , подобие мъничко на ръкоделието от вълшебникът творец. С дебели нишки правим си въжета за мостове да стъпим в световете непознати. С по-тънките се в люлка залюляваме - детски спомен, преди раждане. От нежните изплитаме дантела, окото ни да радва. Най-фините са паяжинки , зареени в безкрая, но хванати за цвят на лотос.
Започва с паяжина коренчето своя път, проправян през тъма към дълбини, дори и за световното дърво нестигнати. Пробива твърдостта и на скалата с нежност, разцепена от умиление да стори път на борещо се, вдъхновено от живот, от непознато недостигнато плененото, растящо в порива си връхче и пътя си само създава. Изминалият път въже е по- мощно и от най- дебелото, мостовете държащо, защото жива нишка е. Когато с нишка жива съдбата се заплита, от крайна, тя самопреде се към безкрая, обсебена от неизказаното свято.
А пък едно мишле за нишките от първи, втори… енти ред нехае и се върти до умора крайно в кръга безкраен на своята играчка. Но краят свършва след зареждане, а устремът напира към въртележката чудата, за да създава нови аксиоми. Не броят на въртенето, загърбило линейност, е важно тук, а неговата разтегливост, с което мишлето незначително, усеща ,че полита. А и парчето ластик е различно от парчето връв. Дали пък ластика на устрема загърбва точката на скъсване, когато премине моста към други светове? Дали боли при падане или дервишки мишлето ще превърне устрема си в сателит на тялото небесно за него отредено, след земния си дъх последен?... Въпроси крайни с отговори из безкрая.
И в заключение, но не на края, /защото той е видимо невидим/ плетачески съвет:
Не се мъчете много над заплетените нишки, в безкрайно време с кауза пердута. Крайното такова е завършек на дела започнати, в стойност някаква си олихвени.
В торба ги съберете и мекичко възглаве си спретнете. Те тайничко в съня ще се промъкнат, където Еврика не ще се плащи от Енигма.
31.10.2025 14:49
Ех, че красиво и мъдро написан текст. Благодаря ти от сърце, че откликна така на текста ми, Емелика!
"...където Еврика не се плаши от Енигма..."
Превъзходно и прозорливо казано. Мъдростта и проникновението ти, подсказват идеята, че безкрайността може да оцелее от инвазията на крайното, като използва щафета от крайности. Чудесна и спасителна директриса-мисъл. Но особено ми хареса, че текстът ти, дори и извън смисловата си част, е носител на оригиналност и естетика. И понеже в него стана дума за стълба към небето, те поздравявам с нещо, което ми се струва, че вече е минало към фонда на класическите шлагери. То се намира на линка най-горе!
Релаксиращи петък и уикенд!
Прочетох с удоволствие и респект!
Поздравления, Емелика!
Дадена ни е реалната възможност да сме сътворци на живота си. Но трябва да сме активни, за да реализираме тази възможност.
