Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
23.03 08:32 - Не си ли спомням добре?
Автор: emelika Категория: Лични дневници   
Прочетен: 1371 Коментари: 14 Гласове:
12

Последна промяна: 23.03 08:51

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Вчера погледах част от известен български филм по родната ни телевизия. Пяха, също тъй известна ни песен. Част от нея: "...срещу народа отомански, ти българите поведи!". Учили сме я преди, но във варианта: "Срещу тирана отомански.." Авторът е знаел, че турският народ и турските тирани, не са едно. Българският народ се е разбирал и се разбира с турския народ. Имах съседка туркиня. Тя казваше: "Българският народ и турския са като яйцето - дели ги само ципичката. Веднъж българинът е самото яйце, друг път турчинът. Сменят се кой да е черупката, та да оцелее яйцето. Големците са запъртъците." Пък спомнете си милите думи на Петко воевода - "Брате ,турчине!".
Та, моята памет ли ми вече изневерява, или някой друг за пореден път изневерява на народа си с разни наложени му внушения?




Гласувай:
12



1. emelika - А още по-старият вариан
23.03 08:46
и навярно най-автентичен е: "Срещу изедници душмански...", който не изключва и българските такива.
цитирай
2. batogo - Забележката ти е много точна, навременна и правилна, Емелика!
23.03 10:58
Много промити мозъци, превърнати от манипулаторите в агресивна пасмина, потънаха в злоба, омраза и всички нормални са им виновни...
цитирай
3. emelika - Оги,
23.03 12:43
Непрекъснато се убеждаваме, че в този свят почти нищо не е това, което е.
цитирай
4. katan - И аз си спомням
23.03 12:49
"...изедници душмански...". Така я знам от малка.
После стана "...тирана отомански".
Не съм я чувала в последния вариант с " ... народа...".
Нелеп и политнекоректен е последният вариант.
Трябва да проверя в книжката на Добри Чинтулов.

Твоята съседка е била много права за яйцето и ципичката.
цитирай
5. emelika - Катан,
23.03 15:15
Тя беше възрастна жена, вече покойница. Каза, че помни тези думи от дядо си. Много си общуваха и помагаха с моите баба и дядо. Заселиха се на село когато бях малка и още учеха българския. Дядо ми от своя страна започна да учи от тях турски и след години си говореха и на двата езика. Покрай другата си работа, дядо ми беше самоук народен музикант, а баба ми пееше народни песни. Леля Нермин/съседката/ го научи и на турски народни песни. Празниците ни бяха общи - баниците и баклавите, рачелът и локумът... Песните и хорАта също. А дядо ми научи кючека. Баба не се осмели, но тя и леля Нермин си бяха подарили и от своите ръчно изработени национални носии. Израстнах с техните деца. Деляхме си залъците - две семейства, от две народности, с общи грижи и вяра в доброто...
цитирай
6. mt46 - https://chitanka.info/text/5796
23.03 21:08
Случва се в някои стари песни да се променят думи... В оригинала е "народа отомански"... Навярно промяната е в ново време – заради "политкоректност"

Стани, стани юнак балкански

от сън дълбок се събуди,

срещу народа отомански

ти българите поведи!



Че сълзи кървави пролива

във робство милий наш народ;

високо той ръце простира

да го избави вишний бог!



И тъй ний много претърпяхме,

но стига толкоз да търпим,

да бъдем пак, каквито бяхме,

ил’ всинца да се изтребим.



Докога, братя, да се губим?

Защо да се не съберем?

Така ли вечно ще се трудим

и в робство всинца да измрем?



Я вижте, братя, погледнете

на ближните нам племена!

От тях добър пример вземете

как си прославят имена!



Станете, братя, вий станете,

начало покажете вий;

и сабите си запашете,

и помощ ще ви се яви.



На помощ сърби, черногорци

със радост ще се затекат,

а и от север храбри руси

тозчас ще да се появят.



Догде е мъничка змията,

елате да се съберем!

С крака да й строшим главата,

свободни да се назовем!



Да стане лева наш балкански,

от него вятър да повей,

та полумесец отомански

под тъмен облак затъмней!



Да си развием знамената,

да светне нашата земя,

да си прославим имената,

да гинат турски племена!
цитирай
7. mt46 - Такива са били патриотичните разбирания /на Д. Чинтулов/ в ония робски времена...
23.03 21:11
Къде си, вярна ти любов народна?

Къде блестиш ти, искра любородна?

Я силен пламък ти пламни,

та буен огън разпали

на младите в сърцата,

да тръгнат по гората.



Пламни, пламни ти в нас, любов гореща,

противу турци да стоим насреща!

Да викнем всинца с глас голям

по всичкия Коджабалкан:

голямо, мало, ставай,

оръжие запасвай!



На пояс тънки сабли запашете,

за бащината си земя станете,

колете турски племена,

пълнете с техните тела

пространните равнини,

дълбоките долини!



За нашето отечество и слава,

за нашата свобода и държава

да си пролеем вси кръвта,

да си добием волността

от нашите тирани,

неверни мюсюлмани!



Байраци български навред да вдигнем,

към бога със краст във ръка да викнем:

о, наш създательо Христе,

я виж от ясното небе,

нашето мъчение,

дългото търпение.



Благослови ти нашето желание,

на тебе имаме ний упование,

подвигът да ни е осветен,

на твоя вяра утвърден,

на славното ти име,

предвечний божи сине!



Кога в български предели настъпим,

кога вразите си от нас изгоним.

Да се възвишат знамена

на българските рамена

от върха на Дуная

в Тесалия до края.



Кога свободата си ний доставим,

кога си имената ний прославим,

да видим всички мир тогас,

и ний да викнем всички с глас,

живейте православно,

в България държавно.
цитирай
8. kvg55 - emelika,
23.03 22:54
А коя година е произведен филма?
цитирай
9. emelika - Благодаря, Марине!
24.03 06:33
Имам книгата на Добри Чинтулов, но не при мен в момента. Като отида в Казанлък ще проверя и аз, как е в нея.
цитирай
10. emelika - Краси,
24.03 06:35
Гледах само много малка част от "Записките..." и не мога да ти отговоря.
цитирай
11. leonleonovpom2 - Здравей, Елена!
24.03 21:19
Омраза между нас и турци няма! На народностна основа
В Лозенград един турчин ме попита нещо за кафе Отговорих на български, че не разбирам, за да прекъсна безсмислен разговор! Не можех да съм полезен с каквото и да е
Лицето му цъфна в усмивка- Комшо!
И аз непринудено се усмихнах- Да, комшии сме!

Един от най- добрите ми приятели е турчин, от ученическите години още И до днес
Помагах му в учението, след това със съвети После ролите се смениха!
Няма да забравя една вечер, много късно, когато се чудех какво да правя, как телефонът иззвъня Той!
Каза, да не се притеснявам, доктор е!
Той поема отговорността , да наглежда родителите ми Да си върша спокойно работата Той е насреща!
И наистина!
Майка ми го наричаше моя втори син!
С турци конфликт не съм имал

Хубава вечер!
цитирай
12. missana - Аз още от дете помня текста:
24.03 23:44
"Срещу народа отомански
ти българите поведи!"

Но си права, Емелика, че е редно да бъде "тирана" вместо "народа".
цитирай
13. emelika - Да, Ваньо, няма омраза между хората на двата народа
25.03 14:10
Вменяват ни я.
цитирай
14. emelika - Мисана,
25.03 14:14
Вече свикнахме с "народа" да се злоупотребява. Чуя ли , че някой прави нещо за народа или мисли за него, си имам едно на ум.
цитирай
Търсене

За този блог
Автор: emelika
Категория: Лични дневници
Прочетен: 476289
Постинги: 203
Коментари: 1597
Гласове: 8279
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930