Потребителски вход

Запомни ме | Регистрация
Постинг
28.03.2023 16:40 - Част от реалните места, превърнати в снимачни площадки за филмите „Властелинът на пръстените“ – паралел
Автор: emelika Категория: Туризъм   
Прочетен: 5761 Коментари: 5 Гласове:
16

Последна промяна: 28.03.2023 21:00

Постингът е бил сред най-популярни в категория в Blog.bg Постингът е бил сред най-популярни в Blog.bg
 Като оксфордски филолог Толкин е добре запознат със средновековните митове на Северна Европа като сагите за Хервер и Вьолсунга, Беоулф и други старонорвежки, староанглийски и средновековни английски текстове, както и легендите от цикъла на Артур и карело-финландския епос Калевала. Всички те имат своето отражение в произведението на Толкин, което той не желаел да бъде разделяно на части. Това е дело на издателите, породено и от липсата на хартия по време на войната.

В Оксфордския университет съществувала ежеседмична група за литературни дискусии наречена Инклингите, където се обсъждали митовете и легендите на другите народи, но липсвал типичния английски епос. И Толкин си поставя грандиозната задачата да го създаде. Създава го. Започва като забавна приказка за децата си през 1930г. Дори първото изречение било написано върху празен лист от изпитна хартия на студент: " В една дупка в земята живееше един хобит. " Всъщност народните епоси не са ли литературни произведения?
Да продължим със свързващото  място - къщата или още смиал на Бегинс, наричана  Бег-Енд идва от истинска селска къща в малкото селце Дормстън в графство Уорчестър, където е живяла лелята на Толкин. Смиалът е голям с много стаи с кръгли прозорци, доста по-висок от другите.

    image

Арката в Ломидол се намира в регионалния парк Кайтоке. Това място обаче решава да не се запазва, така че след заснемането арката е премахната и дълго време тя е обикновено място в гората, докато една новозеландска работилница не я възстановява на същото място.

    image

Езерото Нен Хитоел, на което Фродо и Сам отплават за Мордор в края на Задругата на пръстена, всъщност е северното езеро на Мавора. Мястото изглежда страхотно, но по време на снимките на сцената, в която Сам тича след лодката на Фродо и почти се дави, Шон Астин сериозно реже крака си със стъкло.

    image

Град Рохирим Едорас е построен от нулата за няколко месеца и след това демонтиран след края на снимките. Истинските фенове няма да имат проблем да разпознаят гледката, която се отваря към планината Съндей.

    image

Много по-трудно е да се стигне до река Андуин. Кадърът от филма е направен точно преди задругата на пръстена да види стълбовете на Аргонат. Тази река се нарича Каранау.  Туристите могат да се запишат за речна разходка, за да се почувстват като един от пазителите на пръстена в лодката.

    image

Сцената на речта на Теоден е една от най-добрите в киното.  Можете да видите мястото, където е извършена стрелбата, ако се стигне до град Tвайзел, но не може да се посети същинското място на заснемане полетата Пеленор, защото те са в частна територия. Но по пътя може да се стигне реката, която  пресичат  Гандалф и Пипин.

    image

Само изглежда, че мястото на заснемане на Минас Тирита е много подобно на мястото, където е заснета битката на Пеленорските полета,  но не е така. Това място се намира в Национален парк Маунт Кук, на повече от 60 километра.

    image


В националния парк на Тонгариро, в близост до езерата Роторуа са заснети най ужасяващите места от територията на Мордор. В този парк има активни вулкани. Един от тях се превръща в прототип на Ородуин, Фаталната планина.

                    image    

Синът на автора Кристофър Толкин е разочарован от филмовата адаптация. Казва: "Филмите напълно изопачиха философските идеи на книгите на баща ми и ми се иска да не ги бях гледал, защото са просто ужасни! Пропастта между красотата и сериозността на книгите на баща ми и това, в което бяха превърнати, е поразителна за мен. В стремежа към печалба естетиката на творбата и философското въздействие просто бяха унищожени! Виждам само един изход за себе си: да забравя за тези филми завинаги."

 

 




Гласувай:
16



Следващ постинг
Предишен постинг

1. kvg55 - emelika,
28.03.2023 21:12
Орките, орките кой ги измисли? Българската нация ли е имал предвид?
цитирай
2. emelika - Орките – същества на разрухата
28.03.2023 21:52
Те са доказателство как доброто и красивото може да се изроди в своята противоположност.
Отвлечените елфи изтезавани до осакатяване стават поробени, подиграни твари, както ентите изродени в тролове – все за забавление на мрачните владетели. Нежните звуци се превръщат в черна реч.
Вглеждайки се в света около нас можем много себеподобни да оприличим на орки, тролове и полуорки. Можем и да осъзнаем плановете на днешните тъмни владетели в опитите на израждане на човешката същност. Успяват и не успяват. Винаги ще срещат отпор. Да бъдем от които не се предават.
цитирай
3. missana - Приказни места.
30.03.2023 21:31
Радвам се, че си ги посетила, Емелика.
цитирай
4. emelika - missana ,
31.03.2023 09:16
Пожелавам ти да ги посетиш.
цитирай
5. missana - Благодаря, Емелика! Дано Господ ми позволи това.
26.04.2023 21:58
emelika написа:
missana , Пожелавам ти да ги посетиш.

цитирай
Търсене

За този блог
Автор: emelika
Категория: Лични дневници
Прочетен: 476265
Постинги: 203
Коментари: 1597
Гласове: 8279
Спечели и ти от своя блог!
Календар
«  Юни, 2026  
ПВСЧПСН
1234567
891011121314
15161718192021
22232425262728
2930